Powinieneś opróżnić swoje wino?

Istnieją trzy niezbywalne rzeczy, których potrzebuje każdy, kto pije wino. Najpierw wino. Po drugie, korkociąg do otwierania wyżej wymienionego wina. Po trzecie – przepraszam, ale nie zaklęcia do wina, które kupiłeś na coś, co nazywam Drunk Etsy – karafką, ponieważ musisz dekantować wina. Oto dlaczego i jak.

Podtrzymaj – co dokładnie dekantuje?
Opróżnianie jest wtedy, gdy wylejesz butelkę wina do innego naczynia, najlepiej karafki, ale blender, dzban lub piekło, zrobi to stary szklany wazon..

I dlaczego muszę zlewać wina?
Wyobraź sobie, że siedzisz na najmniejszym siedzeniu, w samolocie trenera, na najdłuższym locie twojego życia. Twoje siedzenie nie opiera się, twoje kolana są trwale wciśnięte w stare kopie Sky Mall, i nie możesz potrząsnąć mężczyzną obok ciebie z wywołanej przez Ambiona nieświadomości, żeby wziąć sikanie. Nawet kiedy w końcu wylądujesz, będziesz w stanie całkowicie wysunąć wszystkie swoje kończyny i pójdziesz siusiu, nadal czujesz się okropnie i zirytowany i potrzebujesz dobrych sześciu godzin rozciągniętych na kanapie w bieliźnie, aby powrócić do normalnego.

To samo dotyczy niektórych win. Zostały dosłownie butelkowane od miesięcy – może nawet lat, nawet dziesięcioleci! – sprawiają, że ich smaki są ciasne, ostre i wcale nie przyjemne. Podobnie jak ty prosto z samolotu, smakują zmiętą, napiętą i zgorzkniałą. Potrzebują trochę powietrza i trochę przestrzeni! Dekantowanie tych win napowietrza je i pozwala im oddychać, wygładzając odważniejsze cechy i smaki i pozwalając lotnym związkom zdmuchnąć.

Skąd mam wiedzieć, które wina muszą być zdekantowane?
Wino, które leżakowało przez dłuższy okres czasu, jak ponad dziesięć lat, powinno zostać zdekantowane, nie tylko po to, aby jego smaki mogły się otwierać i relaksować, ale także aby oddzielić osady. Osad w starych butelkach jest powodowany przez cząsteczki łączące się z garbnikami w czasie. Jest to całkowicie normalne i nie ma się czym martwić. Mówiąc to, nie chcesz mieć pełnych ust, więc zlewaj.

Po drugie, zdekantuj wino, które uważasz za potrzebne. Tak ty. Osobiście. Jeśli wino smakuje nierównomiernie lub nie jest dobre dla ciebie, wrzuć je do karafki. Czy ma smak zbyt kwaśny, zbyt taniczny lub zbyt bogaty w alkohol? Wrzuć do karafki! Czy pachnie lotną kwasowością, jak zmywacz do paznokci czy ocet balsamiczny? A może pachnie mniej, jak zgniłe jajka czy spalona guma? Wrzuć do karafki! Nie wiesz, co to jest, ale nie kopiesz go? Zdecyduj, że sh * t.

Nawet jeśli to nie jest czerwone wino. W przeciwieństwie do popularnej tradycji winiarskiej, dekantacja nie dotyczy wyłącznie czerwonych – białe i różowe mogą również korzystać z dekantacji, zwłaszcza wina naturalne, które są bardziej podatne na lotną kwasowość i redukcję.

Jak długo to zawodzę?
To trudna część. Nie ma dokładnej formuły; niektóre wina wymagają mniej czasu na zlewki niż inne. Mówię, smakuję to po 30 minutach, a jeśli wciąż smakuje, dajcie mu kolejne 30.

Ale nawet godzina może nie być wystarczająco długa. Kilka tygodni temu otworzyłem kieliszek rosato, który miałem tydzień wcześniej we Włoszech i zakochałem się. Ale butelka, którą miałem w domu dokładnie tego samego rosato, smakowała dziwnie. Nie mogłem położyć palca na tym, co to było, więc włożyłem go do lodówki w karafkę. Dwie i pół godziny później piło się pięknie.

Jak w przypadku większości rzeczy z winem, dekantacja sprowadza się do twojego instynktu – czy smakuje ci dobrze? Pij! I cierpliwość. Zaufaj swoim kubkom smakowym.

* Marissa A. Ross jest * Bon Appétit “redaktor win i autor Wine. Cały czas: przypadkowy przewodnik po pewnym picie.

Albo zlać to wino w … garnek duszących krótkich żeber:

Jak zrobić krótkie żebra z czerwonego wina