Tak, możesz to zjeść: jak gotować z kalarepa z rynku

Jedną z najlepszych części naszego szefa kuchni testowej, Brad Leone’a, jest jego cotygodniowa wyprawa na rynek rolników. Jego obowiązkiem jest dostarczanie kuchni z dojrzałymi produktami, białkami i spiżarnią przez cały rok. Latem i jesienią, kiedy farmy robią dobre rzeczy, Brad jest jak dzieciak w sklepie ze słodyczami. W każdą środę trafia na rynek z torebkami z artykułami spożywczymi wielokrotnego użytku, aby zaopatrzyć się w to, co świeże i dobre – i oczywiście podskubując i snapping po drodze. Zajrzyj tutaj, w kolumnie “Z rynku”, aby zobaczyć, co Brad odebrał i oczywiście, aby uzyskać inspirację kulinarną na własną rękę.

Kalarepa stała się dzieckiem plakatu dla lokalnych, sezonowych sposobów pozyskiwania produktów. Wydaje się, że prawie niemożliwe jest mówienie o zawiłościach produktów do gotowania z targu rolniczego lub CSA, bez odwoływania się do jakiejś iteracji frazy “I kalarepa! mam na myśli, o co chodzi?”

Kalarepa jest wywoływana, ponieważ jest łatwa w uprawie – wielu rolników ją sadzi – ale do niedawna nie infiltrowała głównych półek sklepów spożywczych. W dzisiejszych czasach dużo łatwiej jest znaleźć kalarepa; jeśli nie ugotowałeś z tym, są szanse, że przynajmniej o nim słyszałeś. Oto wskazówki Brada dotyczące tego, na co zwrócić uwagę przy zakupie kalarepy, a także jak ją przygotować. Rozważaj zdezorientowane kalarepy raz na zawsze.

Co sprawia, że ​​dobre Kalarepa?

Nie musimy mówić, że wolimy kalarepy od naszych przyjaznych rolników z sąsiedztwa, prawda? Mówi Brad: “Zawsze polecam kupowanie produktów ekologicznych z targu dla najświeższych i najsmaczniejszych okazów”. Poza tym Brad mówi, żeby szukać żarówek, które wciąż mają przyczepione do siebie liście. “To dobry wskaźnik, że warzywa są świeże i że zostały niedawno zebrane, ponieważ liście więdną szybciej niż bańka”. Same cebule powinny być otoczone skórą, która jest bardzo twarda i napięta. Kohlrabi jest ciężki i powinien czuć się bardziej jak baseball w dłoni – mniej jak piłka Nerf.

Słyszeliście zdanie: “im ciemniejsza jagoda, tym słodszy owoc”, prawda? Cóż, według Brada: im mniejsza żarówka, tym słodsza kalarepa.

Jak go przechowywać

Jak tylko przyniesiesz swoje kalarepy do domu, oddziel liście od cebulek. Brad trzyma liście i żarówki w lodówce; liście schodzą w zapieczętowanej plastikowej torbie na suwak, żarówki są przechowywane luźno. Użyj liści w ciągu kilku dni, ale nieogrzewane cebulki przetrwają tygodnie.

Zjedz to wszystko

Chociaż bańka rośliny jest najczęściej przygotowywaną i zjedzoną częścią, liście są również całkowicie jadalne. Ostrożnie im szyfrujemy i wrzucamy do winegretu, lub podajemy im surowe rondle i albo gotujemy na parze albo podsmażamy, tak jak podaje się zieleninę lub jarmuż.

(Cóż, z wyjątkiem Peel)

Kalarepa jest chroniona grubą skórą, która jest fioletowa lub bladozielona. Nie ma różnic w smaku między kolorami, a “mięso” w środku jest w tym samym kolorze złamanej bieli. Mądre słowa Brada: “Zawsze obieraj cebulkę, ponieważ zewnętrzna warstwa jest raczej włóknista i nieprzyjemna, nie rozpada się po ugotowaniu”. Użyj ostrego noża, aby usunąć skórę, ponieważ jest zbyt gęsta dla tradycyjnego obieraczki do warzyw.

Gotuj to … Lub nie rób tego

Kalarepa jest równie smaczna na surowo lub gotowana. Brad lubi cienko golić obrane, surowe cebulki w zapałki (możesz użyć mandoliny na pomoc) i wrzucić je do sosu. Są również chrupiące, soczyste i chrupiące, co czyni je doskonałym dodatkiem do sałatek i misek z ziarnami – uważam je za mniej słodkie jabłka pod względem tekstury.

Wolisz gotować swoje kalarepy? Nie komplikuj. Oto rada Brada: “Lubię podsmażać zielone i posiekane łodygi czosnkiem i oliwą z oliwek, dodać odrobinę zmiażdżonej czerwonej papryki i gotowe”. Możesz również traktować żarówkę tak, jak każdą inną roślinę korzeniową – posiekać ją i piec do miękkości lub dodać do zup i gulaszu.

Spróbuj: ogolona kalarepa z jabłkiem i orzechami laskowymi

Więcej wskazówek na temat zakupów na rynku rolników

6 wskazówek dotyczących zakupów na rynku rolników