Zacznij kropić Shio Kombu na wszystko – ale najpierw, co to jest?

Magia jest prawdziwa. Nudna stara miska ryżu zamienia się w fantastycznie smaczny posiłek, z niewielką falą palców. To jest magia. Albo może nie. Może to tylko wodorosty; może to tylko japońska przyprawa. Wygląda jak czarny papier. Pachnie jak słodycze i ocean. Z hukiem umami, brinią i słodyczą, mam przyjemność przedstawić wam wspaniałego, niewiarygodnego, sensacyjnego shio kombu.

Czym dokładnie jest Shio Kombu?

Shio Kombu to cienkie płatki wodorostów gotowane w sosie sojowym, mirin i cukier, a następnie suszone i pokrojone na małe kawałki. Smak i aromat są intensywnie słodkie z nutą oceanu. Jest super skoncentrowany, uzależniający, ale niestety niełatwo replikowany. Nawet przy połączeniu zwykłego kombu i soi z potrawami przygotowywanymi we własnej kuchni, smak nigdy nie będzie tak głęboki i intensywny jak te w opakowaniu. Shio Kombu stosuje się na daniach ryżowych takich jak onigiri. Uwielbiamy go tak bardzo, że stał się stałą przyprawą w naszej testowej kuchni. Czasami sprzedawane w arkuszach, a czasem wstępnie rozdrobnione lub pocięte, można znaleźć shio kombu w azjatyckich sklepach spożywczych lub Amazon.

Pakiet rozdrobnionych wodorostów, które tak bardzo kochamy. Zdjęcie: Alex Lau

Shio Kombu vs. Kombu, Jaka jest różnica?

Jesteśmy także fanami zwykłego kombu, a my również jesteśmy fanami ich używania w tym samym czasie. Kombu jest roślinne i roślinne, z rodzajem rybiej solanki do smaku. Smakuje jak ocean w najlepszy możliwy sposób. Z kolei Shio Kombu jest bardziej złożony. Ma karmelową słodycz, która kontrastuje z funką soi, w której jest gotowana. W trakcie tego procesu tracisz oryginalną brinię, a umami staje się niezwykle skoncentrowany.

Co mam zrobić z Shio Kombu??

Jeśli lubisz polowanie na niezwykłe składniki, wyśledzenie japońskiego shio kombu jest całkowicie tego warte. Po raz pierwszy wpadliśmy na ten pomysł, gdy spróbowaliśmy przekąsek z selera Bar Goto, ale w końcu wybraliśmy łatwiejszy do znalezienia furikake w przepisie, który opublikowaliśmy. To powiedziawszy, osiągnęliśmy wiele kilometrów z tego niesamowitego wodorostów, odkąd wprowadziliśmy go do testowej kuchni.

Najprostszym zastosowaniem Shio Kombu jest użycie go jako przybrania na ciepły biały ryż o krótkim ziarnie, ale to dopiero pierwszy przystanek w podróży napędzanej wodorostami. Możesz go rzucać popcornem i mżawką oleju sezamowego lub skwiercz go na patelni z odrobiną oliwy przed dodaniem warzyw do smażenia. Spróbuj włożyć łyżkę stołową do ulubionego suchego grilla, szlifując go tak drobno, jak to tylko możliwe. Możesz wrzucić go do gulaszu lub smażonych warzyw lub makaronu w ten sam sposób, w jaki posoliłeś. Jajecznica? O tak. Zupa miso? Absolutnie. Jest to łatwy sposób na uzyskanie uniwersalnego hitu umami.

Powiązane: 15 zapakowanych w plasterki wodorostów