Ako som sa naučil milovať pozemku jahňacie (a prečo by ste mali, príliš)

Po dlhú dobu som ošetroval jahňacie, ako keby to bola čierna ovca.

Ako sa domnievam, že je to prípad mnohých domácich kuchárov, svet mletého mäsa bol obmedzený na hovädzie, bravčové a morčacie mäso. Urobím si hamburgery, špagety a mäsové guľôčky, chilli alebo krehký škrupinový tacos s jedným z týchto troch mäsa. Všetci sú viditeľne vystavení v obchode s potravinami, často predporcované a predbalené, čakajúc na to, aby ste ich vzali domov.

Určite by som objednal jahňacie burger niekedy, keď som bol mimo reštaurácie. Dokonca som to skúsil aj doma, kde je mäso varené priamo vo vnútri pity. (Bolo to naozaj skvelé, pre záznam, ale nie nekonečne riff-schopný.) Skutočný skok prišiel, keď som sa naučil slávnosť rozrezávania kusov v horúcej liatinovej panvici. (Pre všetkých z vás, ktorí často skončia s šedivým, rozhodne nekrpavým kašľom, postupujte správnym spôsobom.)

Práve tento recept na Spicy Lamb a šošovky s bylinkami (na snímke vyššie) mi ukázal cestu. V skutočnosti nepotrebujete veľa mäsa, aby ste získali chuť, a šošovka je tu ako nosič na bielkoviny. Červené korenie vločky a cesnak prinášajú teplo, a potom uhorky, petržlen, a koriandro zľahčiť celú vec. Je to zlatá medaila za rovnováhu, ktorá inšpiruje nespočetné množstvo variácií. Nikdy som sa nevrátil.

Keď je jahňacie mleté ​​a svieže, chutí menej húževnaté ako kotlety, ale ešte stále dostanete jeho zem. Hraje dobre so silným korením, ako sú cumin, fenykl a chili vločky. Najlepšou súčasťou je však to, ako trochu prejde dlhá cesta, pretože je taká bohatá. Vyzýva hromady bylín, krehkej zeleniny a chrumkavého jogurtu, aby vyvážili tuk.

Pre večere cez týždenný večer jesu mäso z jahňacieho mäsa na hnedej ryži, ale funguje to dobre s akýmkoľvek obilím. Pridávam šálku krémového hummu, nejaký rozpadaný feta syr a niekoľko roztrhaných petržlenových listov. Niekedy pečiem sladké zemiaky a top s karamelizovanou cibuľkou, trochu jogurtu, a potom posypeme jahňacinu na vrchole. Premýšľajte o tom ako zapečené zemiaky, ale možno ešte lepšie.

jahňacie larb
Gentl & Hyers

Keď nepotrebujem takú plniacu základňu, zabalím jehňata do veľkých, pevných listov hlávkového šalátu, a la larb (nad).

Jedzam ju spolu s míchanými vajcami alebo vajcami, a prisahám, že je to lepšie ako raňajková klobása. Táto frittata je ďalšia na mojom zozname.

Bottom line: Jahňacina je hrdina. Dostupné, chutné, prispôsobiteľné. Keď budete nabudúce ísť do obchodu, prejdete okolo plastového zabaleného mletého hovädzieho mäsa a opýtajte sa svojho mäsiarka na jeho menej ocenený náprotivok. Keď to robíte, cítiš sa čerstvejšie, nie?

Pre ešte viac jahniat…

Mäsiarstvo Baránka s Seamusom Mullenom z El Colmada