Şekersiz kakao tozu

Yoğun çikolata aromasıyla, şekersiz kakao tozu çoğu fırıncının kiler için bir elyaftır. Pişirme yaparken, her zaman son üründeki şeker miktarını kontrol etmenize izin verdiği için, şekersiz kakao tozu (genellikle tatlandırılmış kakao tozu yerine, genellikle “tatlı çekilmiş çikolata”) kullanmalısınız. Şekerli kakao tozu (şeker eklenmiş kakao tozu) ve kakao karışımı (süt tozu ve şeker içeren kakao tozu), şekersiz kakao tozu için uygun ikame maddeleri değildir..

Kakao tozu kakao çekirdeğinden yapılır. Kakao çekirdeği baklalarından çıkarıldığında, fermente edilmiş, kurutulmuş, kavrulmuş ve çatlamış ve kabukları atılmışsa, nex denen bir sonuçtur. Hazretler çikolata likörü adı verilen bir macun içine öğütülür. Bu çikolata likörü, lezzet veren kakao katılarının ve yağ olan kakao yağının bir kombinasyonu olarak düşünülebilir. Kakao tozu yapmak için, çikolata likörü tekrar rafine edilir ve kakao yağının çoğu katı bir kütlenin arkasında bırakılarak çıkarılır. Katı kurutulup şekersiz kakao tozu elde etmek için öğütülür..

Kakao çekirdekleri – ve bu nedenle kakao tozu – doğal olarak hafif asidiktir, bu da kakaoya biraz sert bir tat verebilir. İki çeşit şekersiz kakao tozu, doğal kakao ve Hollanda-işlem kakao (veya Hollanda kakao) vardır. Doğal ve Hollanda-süreç kakao arasındaki temel fark onların asitlik seviyeleridir.

Doğal kakao işlenmemiş kakaodur ve hala kakao çekirdeklerinin hafif asiditesine sahiptir. Doğal kakao, hem daha hafif ve hem de daha kırmızıdır; Ayrıca biraz daha sert bir tada sahip olabilir. Birçok fırınlanmış ürün, onları doğuran kabartma tozunu harekete geçirmek için doğal kakayanın asitliğine dayanır. Doğal kakao ayrıca “kakao” veya “nonalkalize kakao” olarak da adlandırılabilir.

Afiyet olsun Tarifler bazen tercih edilen bir kakao tozu tipini belirtir, ancak Hollandalı işlem veya doğal kakao birçok tarif için çalışmalıdır. Ana istisna, doğal kakao asitlerine dayanmalarına yardımcı olan fırınlanmış ürünlerdir. Fırıncılar, Hollanda-doğal kakao yerine geçmeden önce bu etkiyi dikkate almalılar..

Nasıl Saklanır

Kakao tozu hava geçirmeyen bir kapta serin ve karanlık bir yerde iki yıla kadar saklayın.