Kabartma tozu

Kabartma tozu ile birlikte, kabartma tozu herhangi bir fırıncının kiler içinde bir elyaftır. Bir sıvı ve ısıtılmış ile karıştırıldığında, kabartma tozu hamurda veya hamurda kabarcıklar oluşturan ve artmasına neden olan karbondioksit açığa çıkarır. Genellikle bir kutu içinde plastik bir top ile satılır, kabartma tozu kabartma tozu, bir asit (tartar kreması gibi) ve mısır nişastasının birleşimidir. Süpermarketler içinde satılan tür, sıvı ile kombine edildiğinde ve sonra tekrar ısıya maruz kaldığında biraz gaz bırakan çift etkili kabartma tozudır..

Ev yapımı kabartma tozu için bizim tarifi ile kendi kabartma tozu yapabilirsiniz.

Kabartma tozu ve kabartma tozu arasındaki fark nedir?

Sodyum bikarbonat hem pişirme sodalarında hem de kabartma tozlarında mayalanma gücünün kaynağıdır. Pişirme sodası, saf halde bulunan bikarbonattır; bu, çikolata, bal, pekmez, narenciye suyu, ekşi krema, ayran ya da esmer şeker gibi asidik bir bileşenle karıştırılması gereken hamurun karbondioksit açığa çıkarılmasıdır. Zaten asidik bileşenler içeren tariflerin, kabartma tozu yerine kabartma tozu için çağrıda bulunmasının nedeni budur..

Kabartma tozu zaten sodyum bikarbonatla reaksiyona girecek asit bileşenini içerdiğinden, tarifte asidik bileşenlere sahip olmak gerekli değildir. Bir çay kaşığı kabartma tozu 1/4 çay kaşığı kabartma tozu içerir, bu da kabartma tozu kabartma tozundan dört kat daha güçlüdür. Asit ve mısır nişastası (nemi emer, soda ve asitin erken reaksiyona girmesini önler) bileşenleri karışıma eklenir ve bu da ölçmeyi kolaylaştırır. Asidik içeriklere sahip olmayan tarifler sadece kabartma tozu için.

Bazı tarifler hem kabartma tozu hem de kabartma tozu için çağrıda bulunacak. Bu durumda, güvenilirliği için kabartma tozu kullanıyorsunuz – asitin soda miktarına uyduğu garanti edilebilir ve ayrıca çift etkili işlemin kekinize veya diğer pişmiş iyiliğinize yardımcı olacaktır. Yoğurt, ayran ya da ekşi krema gibi tariflerdeki asidik maddeleri nötralize etmek için kabartma tozu kullanıyorsunuz.

Nasıl kullanılır

Kabartma tozunu dikkatlice ölçmek önemlidir. Çok fazla veya çok az kekin düşmesine veya ilk etapta yükselmesini engelleyebilir. Tipik olarak, bir amaçtaki unun bir fincanına sahip bir tarif, yaklaşık 1 ila 1 1/4 çay kaşığı kabartma tozu içermelidir. İçeriği düzgün bir şekilde ölçmek için sayfamıza bakın.

Nasıl Saklanır

Kabartma tozunu serin ve kuru bir yerde saklayın. Kabartma tozu bidonları dipte damgalı bir son kullanma tarihine sahip olmalıdır; kabartma tozunu kullanmadan önce tarihi kontrol edin.

Kabartma tozu hala iyi olup olmadığını test etmek için, bir çay kaşığı kabartma tozu 1/3 fincan sıcak suya ekleyin; Karışım kuvvetlice kabarcıklarsa, kabartma tozu kullanmak iyidir.

Ayrıca bakınız:

RECIPE: Ev Yapımı Kabartma Tozu

İPUCU: Malzemeler nasıl ölçülür

İÇERİK: Pişirme Soda