Bon Appétit Test Mutfağı Nasıl Bir Kiler Temizleme Yapar?

Bu ayın ilerleyen saatlerinde Afiyet olsun Ekip, Times Square’den One World Trade’deki parlak, yepyeni ofislerimize taşınıyor. Herkes, kullandığımız yemin ettiğimiz ama asla açmayacağımız yediğimiz yemek kitapları gibi gereksiz bagajın ofislerini açık bir şekilde temizliyor..

Ama belki de hiç kimse böyle bir Herkül görevine sahip değildir. BA Test mutfak yöneticisi Brad Leone. Sadece kilerden (kurutulmuş ürünler, baharatlar ve çabuk bozulabilenler) servis yapmakla kalmaz, aynı zamanda, aslında, bir şeyler pişirmek için kullanılan mutfak ekipmanının stokunu da alması gerekir. Bireysel iş istasyonları yerine (her aşçı şu anda kendi mini mutfağına sahiptir), yeni alan, odanın ortasında, altında depolama bulunan bir ortak hazırlık alanına sahip olacaktır. Bir duvar soba üstleri ve fırınlarla çevrelenir, diğeri ise muazzam pencereler tarafından alınır. Ekran üzerindeki bu her şey, Leone için, kendini tanımlayan bir dağınıklık-fob için, ciddi bir temizlik yapmak için mükemmel bir fırsattır. Kendi mutfağını organize etmek ve temizlemek için mi arıyorsunuz? Leone’un temiz bir temizlik için kuralları var. BA Mutfak veya sadece kendi pişirme alanınızı test edin.

İşte eski mutfak neye benziyor. Fotoğraf: Alex Lau

Ne gidiyor

Kötü kaliteli ekipman

Eğer yıllarca ince ve zayıf yapılmış bir tencereye asılı kalıyorsanız, “hala işe yarıyor” diyorsanız, bu resmi mazeretini atmak veya bağışlamak için düşünün. Leone, “Eğer bu berbat bir kaliteye sahipse, sıcaklıkta iyi performans göstermez” diyor. “Ve eğer iyi performans göstermezse, neden ona asılmalı?” İnce tabanlı pişirme ekipmanları, gıdaları dengesiz pişirir ve yüksek ısıda yakabilir.

Eski veya Süresi Dolmuş Gıda

BA Test Kitchen, bozulabilen tüm yiyeceklerini, (çok şanslı) personelimizin geri kalanına veriyor olacak. Leone ayrıca, zaman geçtikçe tüketilen konserve ürünleri, fermuarını kaybeden baharatları ve eski malzemeleri de temizlemeyi bir fırsat olarak görüyor. Dört yaşındaki o tarçınlı teneke kutuya atma zamanı geldi.!

Aynı aracın birden çok sürümü

“Eğer dört yapışmaz tavaya sahipseniz, neden beşinci sene bekleriz?” Leone diyor. “Aslında, neden dördüne dayanalım?” Geniş bir depolama alanınız olsa bile, aynı aracın birden çok versiyonunu tutmak dağınıklığa neden olur, bu da pişirme stresini ve organizasyonun zorlaşmasını sağlar. Hepsi mükemmel bir şekilde işe yarayabilir, ancak gerçekten sadece bir ya da iki tane kullanırsanız, hepsini saklamanın hiçbir anlamı yoktur. Kabinleri temizledikten sonra, Leone nihayetinde 55 galonluk bir çerez kesicisinin büyük bir kısmı ile ayrıldı. Tabii, bu dinozor şeklindeki biri bir veya iki kez kullanışlı olabilir, ama kaç tane kar tanesi çerez kesicisi bir tane yapar? Gerçekten mi gerek?

Kırık veya eksik ekipman

Yani Alttan olmayan birçok kapak! “diyor Leone.” Çok fazla kapak vardı. “Tanıdık geliyor mu? Eksik depolama kavanozlarına ya da anahtar parçaları eksik olan cihazlara takılı kalıyorsanız, yedek parça satın almanız ve Bu sandviç kabı sadece bir kapakla kapatabilirseniz faydalıdır .. Diğer yaygın suçlular? Gıda işlemcileri eksi kapaklar ya da bıçaklar, tepesi olmayan karıştırıcılar, kavurma rafları herhangi bir tavaya sığmıyor… fotoğraf.

Senin için boş alan yok

“Yeni bir ekmek makinesi bulduk,” diyor Leone (size bu projenin kapsamı hakkında bir fikir vermeli; onlar bir ekmek makinası buldum). “Hiç kullanılmadı ve eminim ki, harika çalışıyor, inanılmaz ekmek yapıyor ve bittiğinde bir şarkı söylüyor. Ama bunu hiçbir zaman Test Mutfağında kullanmayız, bu yüzden onu bağışlamamız gerekiyordu.” Kendi mutfağındaki bu acımasız, mahkum olmayan mantığı kullan. Hiç takılmadan, doldurulmadan veya kullanılmadan aylar boyunca takılıyorsa, daha iyi bir eve gönderin. Havalı ekipmanların temizlenmesi, dolaplarınızdaki alanı boşaltır (eğlenceli baharatlar için daha fazla yer!) Ve tezgahlarınızda (hazırlık çalışmaları için daha fazla yer!). Eğer Test Kitchen gibi, 3 metrelik bir balık vapuruna asılmış olsaydınız, bunu fırlatın. Tabii ki, sen rutin olarak çok büyük balık buharı.

Ne kalır?

İyi yapılmış tencere ve tavalar

Test Kitchen ekibi, dökme demirlerini çok seviyor. Tuzlu bir turta tutmak için her şeyi bir parça etten sindirebilir. Bu ağır dipli, iyi yapılmış tavalar, yeni evimize geliyor ve emaye edilmiş Hollandalı fırın tencereleri ve sık sık kullanılan diğer aletler. Onu seviyor ve sık sık kullanıyorsanız, üzerinde asılı değer. Sadece saklamak için verimli ve kolay erişilebilir bir yer olduğundan emin olun. Bir güveç yapmak veya bifte pişirmek istediğiniz her seferinde dolaplarınızı yeniden düzenlemek zorunda kalmayın..

Plaza Hotel’den bir antika kaşığı mı? Bu bir kaleci. Fotoğraf: Alex Lau

Duygusal değeri olan şeyler

Leone, The Plaza Hotel’den bir antika kaşık da dahil olmak üzere, tasfiye bazı gerçek taşlar buldu. Şimdi bu bir kaleci! Aletlerin, cam eşyaların veya çanak-çömlek özelliklerine sahip araçlara sahipseniz, bu şeyleri saklamak iyi bir şeydir. Test Mutfak da dilimleme için bir Fransız tarzı metal mandoline ortaya çıkardı ve günlük kullanım için daha hafif, plastik Japon mandolin tercih etmelerine rağmen, Leone yardımcı olamaz ama vintage birine asılabilir. Çocuğunuzun topaklı el yapımı kupalarını saklayın. Sadece onlardan uzak durma.

Bazı özel araçlar

Küçük araçlar bile dağınıklığa katkıda bulunabilir. Her gadget’ı ve oyuncağı gerçekten ne sıklıkta kullandığınızı ve gerçekten faydalıysa, bunu koruyun. BA Test Kitchen ekibi kek ve kurabiyeleri süslemek için bu küçük mini ofset spatulaları seviyor, bu yüzden etrafta dolaşanların birkaçı var. Her pazarda makarna yaparsanız, her şeyden önce Mutfak Yardımı makarna hazırlama aparatına tutun..

“Bu, uzun zaman önce yapmamız gereken bir şey” diyor tasfiyeden Leone. “Yepyeni bir alanla başlıyoruz.” Şirket çapında bir hamle ve köpüklü yeni mutfak mazeretiniz olmasa da, yeni yılın başlangıcı, yeniden dağıtmak ve yeniden düzenlemek için yeterince ilham kaynağı olabilir..

Ve sonra, gerçekten zor kısmı başlayabilir: koruma Temiz. Leone’ye göre: “Sonunda her şeyi temizlediğin zaman, mutfağınızın bir daha asla kirli ve dağınık olmaması için bir neden yok.”