Butternut Squash Tohum Yağı Tam Olarak Ne Kiler Eksik Oldu

Fantezi terbiye yağları sizin işinizse, dünyayı sarstırmaya hazır olun: Butternut kabak çekirdeği yağları çorbalarınıza, salatalarınıza, yoğurtlarınıza ve dondurmalarınıza en iyi şey. Patates kızartması ve kavrulmuş sebzelere bakışınızı bile değiştirecek.

Geçenlerde Stony Brook Wholehearted Foods tarafından yapılan bir kumral renkli mücevher keşfettim ve şunu söylemeliyim: Sıradan bir kaçış olarak başlayan şey tam bir aşk meselesi haline geldi. Bu yağı her öğünde, her öğünde çiseliyorum. Stony Brook da lezzetli bir balkabağı tohumu yağı yapar, ama börek otu yağı nerede olduğunu.

Fikir, Stony Brook’un kurucu ortağı Greg Woodworth’un, 2008’de Boston’dan Cenevre’ye, New York’un Finger Lakes bölgesindeki bir pastoral kasabasına taşındığı düşüncesidir. Yerel çiftçilerin tohum atıklarını önceden kesilmiş squash ürününden (alan marketlerinde satılan) yeniden üretmenin bir yolunu aradıklarında, kafasındaki tekerlekler dönmeye başladı..

Yağ, lezzetli bir sonlandırıcı olan bir tereyağı tadımı, zengin ve neredeyse tatlı bir yağdır, ancak aynı zamanda 425 ° F’lik bir duman noktasını da beraberinde getirir. Bu, daha istikrarlı hale getiren yüksek D vitamini seviyeleri sayesinde. Yüksek duman noktası, diğer fantezi somun ve tohum yağlarının aksine (kabak çekirdeği yağı duman noktası 250 ° F), nispeten yüksek ısıda pişirmek için kullanılabilir. Sıcaklığı alabilen çoğu yağın ayrıca donuk veya yumuşak bir tadı vardır. Butternut tohumu yağı, hala çok lezzetli olduğu için çok lezzetli olduğu için çok nadirdir..

Woodworth, lezzetin bir parçası olarak Stony Brook’un mutlu bir kaza geçirdiği kavurma sürecinden geldiğini söylüyor. Bir gün tohumlar preslenmek için çok ıslatıldı, bu yüzden Stony Brook onları kurutma sürecini hızlandırmak için kavurdu. Çalıştı ve aynı zamanda bitmiş yağa daha derin, nuttice bir lezzet verdi..

Yağ küçük partiler halinde preslenir (Stony Brook kapak üretimi haftada 50 galonluk yağ). Diğer birçok ısıya dayanıklı, yüksek duman noktası noktalı yağlar gibi, herhangi bir kimyasal çözücü kullanılmadan işlenir. Et kıyma makinesi gibi görünen ve temelde çalışan bir ekspepçe presinden geçirilir. Woodworth, “Tohumlar bir augurdan geçirilir, ezilir ve iki ürünle birlikte kalırsınız: petrol ve tohum kabuğu atığı”.

Butternut tohumu yağı ve kabak çekirdeği yağı ülke çapında mevcuttur ve çevrimiçi olarak sipariş edilebilir. Bir 6.3-ons şişe size 11,95 $ koşacak; Kabak çekirdeği yağı biraz daha pahalıdır. İyi bir vanilyalı dondurmasız bir şişe almamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ama dürüst olmalıyım: Bu şeyler bağımlılık yapıyor. Uyarıldın.