Malt Süt Tozu

Malt süt tozu, yumuşak, besleyici bir tadı ve doğal bir tatlılığı olan ince açık sarı bir tozdur. “Malt” terimi, filizlenmiş ve hızla kurutulmuş bir tane (genellikle arpa) anlamına gelir. Malt, bira, viski ve malt sirkesi için bir üs gibi birçok kullanım alanına sahiptir. Tahıl toprağa bindikten sonra, buğday unu ve süt tozu da içeren malt süt tozu tabanına dönüşür. Farklı markalar genellikle şeker, çikolata, gıda boyası, tuz ve koruyucular gibi tatlandırıcılar da dahil olmak üzere diğer malzemeleri ekliyor. Malt süt tozu, şekerli tatlı ve şekerli kırılgan ve sütlü süt topları gibi hoş bir gevrek ekler..

Malt süt tozu 1873 yılında İngiltere’den Wisconsin’e göç eden Horlick kardeşler tarafından bebekler ve invalsler için bir destek olarak icat edilmiştir. Yıllar geçtikçe, daha fazla insanın tadını çıkarmaya geldikçe ek pazarlar buldu. Amerika’nın ünlü eski zaman muamelesinde, sütlü milk shake’de ana bileşen olan soda çeşmelerinde bir elyaf haline geldi..

Süpermarkette, süt tozu, süt tozu ile aynı bölümde satılmaktadır. Orijinal marka, Horlick’in, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulmak zor. 13-ons plastik bir kavanoz içinde gelen Karanfil Marka, yaygın olarak ABD’de dağıtılır, Ovaltine olduğu gibi (“malt” etiketli olduğundan emin olun).